Medlemmer af LUU Lokale Uddannelses Udvalg

Her kan du se LUU'erne inden for de forskellige uddannelsesområder.

LUU - Anlægsgartner

Anders Møller Jensen, DAG
Annette Vistisen, DAG
Bent Sørensen, 3F
Heidi Slesvig (formand), 3F
Jette Christiansen, Det faglige udvalg for anlægsgartneri
Morten Sparvath Andersen, DAG

LUU - Bager og konditorfaget

Fra NNF/fødevareforbundet:

Lone Krydsfelt
Jane Højengård
Claus Skriver Olsen

Fra BKD/DE:

Mette Søgaard
Vakant (på vej)
Vakant (på vej)

LUU - Ernæringsassistent

Danske Regioner
Køkkenchef Hanne Jensen, Region Sjælland

KL 
Kostfaglig leder Marlene Grube Hansen, Roskilde Kommune
Assistent Bettina K. Jensen, Roskilde Kommune

Kost & Ernæringsforbundet
Ernæringsassistent Regitze Reimar Pedersen
Regionsformand Rikke Kristensen (formand for udvalget) 
Kostfaglig eneansvarlig Karen-Marie Rasmussen

Elevrepræsentant: Sisse Nøhr Hermansen

ZBC 
Faglærer Gitte Saxton
Praktikkonsulent Lotte Cecilie Munch Nielsen
Uddannelsesleder Lisbeth Perthu

LUU - Gourmetslagter

Slagtermester Karsten Andersen, Slagtergården
Slagtermester Carsten E. Olsen
Slagtermester Bo Zangenberg
Tillidsrepræsentant Flemming Harding Bengtsen, NNF
Slagter Kim Mikkelsen, NNF
Uddannelseskonsulent Eskil Holten Haargaard, Industriens Uddannelser
Slagtermester René Dupont, ZBC
Lærerrepræsentant Vagn Dalgaard Jensen, ZBC

LUU - Konditor

Linda Jerfort
Krista Hansen, NNF
John Jønsson, Johns Kagehus
Mette Søgaard, Konditorlauget

LUU - Landbrug

Anne-Marie Lund, 3F
Frank Thulsted (formand), SALA
Jesper Helt Nielsen, 3F

LUU - Gastronomer, Smørrebrød Catering, Tjener

Anne-Marie Lund, 3F
Brian Jensen, Horesta
Connie Christensen, HORESTA
Hans Bækkel, 3F
Jesper Vedel Rehder, 3F
Rosa Erdem, 3F

LUU - Industrislagter

Senior Learning Manager, Lis Korsbjerg Danish Crown
Lærlingeansvarlig Bo Banke, Danish Crown
Skuemester Lisbeth Andersen, NNF
Driftsleder Hans Karpinski, Danish Crown
Kvalitetsinspektør Ole Bonde Johansen, Tican (DI)
Uddannelseskonsulent Pia Antonsen, Industriens Uddannelser
Uddannelsesleder Henrik Neumann, ZBC
Faglærer Lars Skriver Hansen, ZBC

LUU - Tarmrenser

Jens Koue, DAT-SCHAUB
Kim Kjær Jensen, NNF
Henrik Rafn, NNF
Pia Antonsen
Niels Henrik Kaspersen, DAT-SCHAUB
Jesper Andersen
Preben Pedersen
Ib Hedegaard, ZBC
Henrik Neumann, ZBC



LUU - Kontoruddannelsen, handelsuddannelsen, eventkoordinator og Finansuddannelsen

Udvalget, der varetager grund- og hovedforløb inden for erhvervsuddannelserne samt arbejdsmarkedsuddannelserne

Formand: Lotte Høgh - HK Handel
Benedicte Drejer - HK Privat
Susanne Rowney Thorsen - HK 
Louise K. Aabo, Næstved Kommune - Det offentlige
Peter Bøving, Damcos A/S - Dansk Industri
Benjamin Rasmussen, Bilka Næstved - Dansk Erhverv
Lars Holm Christensen, Meny Næstved - Dansk Erhverv
Solveig Frausing, Slagelse Kommune - Det offentlige
Lene Johansen, Kalundborg Kommune - Det offentlige
Helle Nygaard, Næstved Jobcenter - Repræsentant fra jocentret

Tilforordnede fra ZBC:

Uddannelseschef Charlotte Skøtt
Kursuschef Annette Farnov
Praktikcenterchef Morten Lynnerup Christensen

LUU - Elektriker

Christian Gejel Jensen, DEF
Carsten Hansen, TEKNIQ
Ib Thomsen, DEF
Jan Rutkjær, DEF
Lars Rasmussen, TEKNIQ
Martin Slot, TEKNIQ
Søren Leig Olsen, EVU

LUU - Elektronik & Svagstrøm, Data & Kommunikation og Radio/TV Frontline supporter

Lars Petersen, Dansk Metal
Thomas Ellegaard, Dansk Industri
Per Nørreslet, EUC-Sjælland
Søren Bæk, Selandia
Lotte Cecilie Munch Nielsen, Praktikpladskonsulent, ZBC
Karen Nørgaard, Områdeleder/sekretær, ZBC

LUU - Malere

Charlotte Haslund (formand), Malernes fagforening
Ellis Jørgensen, Mester
Helle Lemvig, Mester
Per Vedel, Mester

LUU - Murere

Per Holst Andersen, 3F
Finn Sørensen, 3F
Birger Gregersen, BYG
Torben Pedersen, BYG

LUU - Personvognsmekaniker

Jørgen Houmøller, Dansk Metal
Lea Rasmussen
Torben Olsen, DI

LUU - Serviceassistent

Faglig medarbejder Kim Christensen, 3F Roskilde (formand)
Faglig medarbejder Klaus Rokkedal, 3F Holbæk-Odsherred
Faglig medarbejder Jane Møller, 3F Slagelse
Sektorformand Hans Pedersen, FOA
Tillidsrepræsentant Anders Berg-Munch, 3F
Uddannelseskoordinator Rikke Andersen, Holbæk Sygehus
Servicechef Niels Nordskov Nielsen, Roskilde Sygehus (næstformand)
Rengøringsleder Lena Johnsen, Roskilde Kommune
Uddannelseskonsulent Mette Flygenring, Slagelse Kommune
Uddannelseskoordinator Christian Krogh Vermehren, Forenede A/S
Faglig konsulent Jane Pointinger, FOA
Uddannelsesleder Jesper Borresen Hansen, ZBC
Uddannelseskonsulent Gry Wallin, ZBC Roskilde
Willy Kristiansen, Region Sjælland
Uddannelseschef Carsten toft Nielsen, ZBC Roskilde
Underviser Kirsten Kjær Hansen, ZBC Roskilde

LUU - Sikkerhedsvagt

Formand Peter Jørgensen, VSL (formand)
Personalechef Susanne Poulsen Thisted, Securitas
Faglig konsulent Unni Reuss, VSL
Faglærer Mogens Sørensen, ZBC Roskilde
Tillidsrepræsentant Dan Clausen-Myhre, Securitas
Afdelingsleder Peter Ermler, G4S
Sikkerhedschef Flemming Nielsen, Københavns Rådhus
Direktør Henriette Fjord Klement, LF Vagt
Uddannelseschef Carsten Toft Nielsen, ZBC Roskilde
Uddannelseskonsulent Gry Wallin, ZBC
Elevrepræsentant vakant

LUU - Smede og Industriteknik

Louise Røssell Wredstrøm, 3F
Anne-Marie Lund, 3F
Mads Strøjer Rasmussen, Industriens Uddannelser
Ole Larsen, Industriens Uddannelser
Poul Erik Christensen, Dansk Metal
Søren Christian Andreasen, Dansk Metal
Uffe Schärfe Ronnenberg, Dansk Metal
Benny Olsen, Dansk Metal
Henrik Ussingkær, Dansk Industri
Vacant, Dansk Industri
Vacant, Dansk Industri
Vacant, Dansk Industri


LUU - Transport

Berit Sejlberg, 3F (suppl.)
Heidi Slesvig, 3F
Jens Ole Larsen, DTL
Jon Lindstrøm
Kim Neve, 3F
Steen M. Hansen, 3F

LUU - Tømrer

Kurt Rasmussen, 3F
Jørgen Rasmussen, 3F
John M. Jensen, Dansk Byggeri
Allan Abkjær, Dansk Byggeri

"LUU" - Urmager (Det Faglige Fællesudvalg)

Peter Toft, Urmagernes Arbejdsgiverforening
Erik Farup, Urmagernes Arbejdsgiverforening
Dorrit Iversen Urmagernes Fagforening
Keldor Skov Urmagernes Fagforening
Poul Frank Sørensen, Urmagernes Fagforening
Anette Pedersen – Urmagernes og Optikkernes landssammenslutning
Klaus Heine Helstrand, Den Danske Urmagerskole ZBC

LUU - Vaskeri

Vaskerichef Dennis Nielsen, Koncernservice Region Sjælland, DI
Afdelingschef Christian Kuhnt, DFD Sygehusvaskeri A/S, DI
Henrik Tonsberg Løkke, Berendsen, DI
Flemming Kjølstrup Jensen, FOA
Uddannelseschef Carsten Toft Nielsen, ZBC
Uddannelseskonsulent Gry Wallin, ZBC
Lærerrepræsentant Janne Bjerregaard, ZBC

 

Se oversigterne over medlemmerne af de lokale uddannelsesudvalg for ZBC SOSU Sjælland.

Lokalt uddannelsesudvalg for pædagogisk assistentuddannelse & Lokalt uddannelsesudvalg for social- og sundhedsuddannelsen