Årets Læreplads og Årets Innovative Læreplads

Har du en god læreplads, som du er glad for, kan du indstille den som Årets Læreplads eller Årets Innovative Læreplads. Du kan læse mere om konkurrencen her

Årets Læreplads:

Du kan indstille din læreplads, hvis:

  • Du trives socialt og har gode arbejdsforhold.
  • Du bliver respekteret både for dit arbejde og som menneske.
  • Du får udfordrende arbejdsopgaver.
  • Din læreplads har gjort noget særligt for dig.

Årets Innovative Læreplads:

  • Du kan indstille din læreplads, hvis du har fået super god støtte til at gennemføre et innovativt (nyskabende) projekt.
  • Hvis din læreplads er innovativ i forhold til andre i branchen, og du bliver inddraget i den innovative proces. 

I starten af oktober kårer vi på ZBC de lokale vindere ved en award fest.

Dette bliver i november efterfulgt af en national kåring.

Årets læreplads - indstil din kandidat - ZBC badge

Tidslinje 2023

3. april: Åbent for indstillinger for eleverne

18. september: Indstillingsfrist for eleverne

4. oktober: Awardfest, ZBC Roskilde

7. november: National kåring - prisoverrækkelse

Tidslinje årets lærerplads - grafik

Indstil din læreplads

Indstillingen til Årets Læreplads og Årets Innovative Læreplads 2023 er lukket. 

Hvis du har spørgsmål til Årets Læreplads, kan disse kontaktpersoner hjælpe dig:

Årets læreplads - ZBC badge

Vindere 2022

Vinderen af den lokale pris som Årets Læreplads fra ZBC blev Lundebo Specialcenter, som var indstillet til prisen af serviceassistenteleven Jennifer Sørensen.

- Jeg er virkelig glad for min læreplads. Jeg har nogle gode kolleger, en god chef og vejleder, og vi har et rigtig godt sammenhold. Jeg har lært så meget, siden jeg startede der i januar, og jeg synes, at de fortjener at blive anerkendt for det, så jeg er virkelig lykkelig over, at vi har fået prisen, siger Jennifer Sørensen.

På billedet ses Mette Larsen, leder af Lundebo, Jennifer Sørensen, serviceassistentelev, og Marianne, praktikansvarlig.

Vinderen af den lokale pris som Årets Innovative Læreplads fra ZBC blev afdelingen Udvikling og Uddannelse i Guldborgsund Kommune, som var indstillet til prisen af deres kontorelev i offentlig administration, Mia Edvardsen.

I indstillingen havde Mia lagt vægt på, at Guldborgsund Kommune havde bakket 100 procent op om hende, da hun foreslog at gøre afdelingen mere digital og effektiv.

- Lige meget hvad jeg har fundet på, har de sagt, at det kan vi nok godt, eller det finder vi ud af. De har været enormt gode til at favne mig, give mig plads og nye udfordringer, og jeg har virkelig været glad for at være der. Så det var et skulderklap, jeg synes, de skulle have, siger Mia Edvardsen

På billedet ses Simone Kirkeskov, gruppeleder i Guldborgsund Kommune og Mia Edvardsen, kontorelev i offentlig administration.

Tidligere vindere

Lokal vinder af Årets Læreplads 2021

Vinderen af den lokale pris som Årets Læreplads fra ZBC blev Marénco Bakery, som var indstillet til prisen af konditoreleven Bernadett Szabó. 

Bernadett Szabó, der er ved at uddanne sig til konditor, havde i indstillingen blandt andet beskrevet, hvordan Marénco Bakery giver hende mulighed for at prøve sine evner af ved blandt andet at lave bestillinger på specialkager samt gennemføre et is-kursus.

- Min mester, Peter, fortjener virkelig prisen. Jeg har store ambitioner, og jeg bliver altid støttet. Det er virkelig et godt sted at være, siger Bernadett Szabó.

På billedet ses Peter Kofod, mester, og Bernadett Szabó fra Marénco Bakery.

Lokal vinder af Årets Innovative Læreplads 2021

Vinderen af den lokale pris som Årets Innovative Læreplads fra ZBC blev Kageriget, som var blevet indstillet til prisen af Mette Cæcilia Markmann-Eriksen. Baggrunden for indstillingen og sejren var blandt andet, at hun som konditorelev var med til at starte en digitalisering af virksomheden under coronanedlukningen, hvor de lykkedes med at øge mængden af kageleverancer betydeligt.

- Kageriget har virkelig betydet meget for mig. Det er på grund af dem, at jeg står her i dag, siger Mette Cæcilia Markmann-Eriksen, der tidligere har vundet DM i Skills og også har plads på det danske bagerlandshold.

I maj blev hun færdigudlært som konditor fra Kageriget og ZBC Ringsted. I dag er hun stadig på Kageriget, hvor hun har fået job som chefkonditor.

På billedet ses Mette Cæcilia Markmann-Eriksen fra Kageriget.